טובה שואבי 

-

20-9-2015

דברים לזכרה של טובה שואבי

טובה היתה דור שני לשואה. אביה, מרדכי דבני, איבד במלחמה את אשתו הראשונה ושלושת ילדיו. אמה, מלכה לבית שטולמן, בת 20 בלבד, חצתה את הגבול מפולין לרוסיה כשהיא נושאת בזרועותיה את חדוה, תינוקת קטנה, פרי נישואיה הראשונים. האב והאם התחתנו במחנה עבודה בסיביר ועם תום המלחמה החלו במסע נדודים דרומה בדרך לארץ ישראל. אחיותיה ציפורה ולאה נולדו על אדמת אירופה ואילו טובה נולדה ברחובות ב-12 לנובמבר 1952.

בשנת 1973 התחתנה טובה עם אודי שואבי. הוא היה סטודנט להנדסת מכונות ולמד בבאר שבע והיא היתה מורה צעירה לתנ"ך וספרות ולימדה בבית ספר בדימונה. אלון, הבן הבכור, נולד בבאר שבע, נורית נולדה בטבעון וטלי הקטנה נולדה ביובלים, חודשים ספורים לאחר העלייה לקרקע של שלב ב'.

טובה עבדה כמורה בבית הספר אורט מגדים בכרמיאל והכשירה דורות רבים של תלמידים. היה לה יחס חם ואוהב לתלמידיה. בשנה הראשונה ביובלים היא היתה אחראית על ארגון הטקסים השונים וביניהם גם טקס חג השבועות.

עם חלוף השנים, אלון, נורית וטלי התחתנו ונולדו 5 נכדים חמודים. הם היו אהבת חייה של טובה. חלק ניכר מזמנה הקדישה טובה לילדיה ונכדיה והרעיפה עליהם חום ואהבה אין קץ.

היא דאגה לפתור בעיות ולישב סכסוכים בדרכים נסתרות במטרה ללכד את המשפחה ולהפיג מתחים.

בשנים האחרונות לחייה החלה טובה להכין עבודות פסיפס מרהיבות, בתחילה משברי קרמיקה צבעונית ובהמשך התבססו עבודותיה על שברי זכוכית. חלק מעבודות אלו הוצגו בתערוכה שהתקיימה ביובלים. בתערוכה זו זכתה טובה להתעניינות רבה מצד החברים ואף קיבלה שבחים רבים.

בספטמבר 2014 איבדה טובה את הכרתה והובהלה לבית החולים בנהריה, שם גילו כי היא סובלת מדימום מסיבי בכבד. לאחר הניתוח בהדסה עין כרם התברר כי היא חולה בסרטן אלים. נסיונות להצילה התגלו כחסרי תועלת. לא קיימת עדיין תרופה למחלתה.

טובה היתה צלולה וחדה והבינה כי גורלה נחרץ. בשבועות האחרונים לחייה היא נפרדה מאוהביה וחילקה הנחיות לכל אחד ואחת כיצד להמשיך בחייו לאחר לכתה. יום שלם חיפשה מנגינה ללוויה שלה וביקשה כי בבוא היום אודי בעלה ייקבר לצידה.

טובה נפטרה בביתה שביובלים בזרועותיו של אודי. הוא ליטף את פניה, נשק לה ולחש באוזניה מילות אהבה אחרונות.

טובה החזירה את נשמתה לבוראה ביום שני ה-18 למאי 2015 בשעה 17:30. בת 62 היתה במותה.

יהי זכרה ברוך.

לאחר השבעה, החליטו בני המשפחה לשבץ מוטיבים מעבודות הפסיפס של טובה במצבתה.  במשך שבועות, בחדר העבודה שלה, מוקפים בעבודותיה, ובעזרת חמרי הגלם הרבים שצברה, הכינו אלון, נורית, טלי ואודי, פרחים ופרפרים מקרמיקה והטביעו אותם באבן המצבה.

המצבה של טובה צבעונית ומרהיבה ביופיה.

היא מוצבת בחלקה התחתונה של בית העלמין במשגב ועליה מונח ספר מבקרים. כולם מוזמנים לבקר ולכתוב מספר מילים.

 

אלו מילות ההספד המופיעות על המצבה:

טובהלייבן  (לייבן=חיים, כינוי חיבה שקראו לה הוריה ולימים גם אודי )

ילדת פרחים ופרפרים שלנו

טהורה עדינה ושברירית

כה יפה וזוהרת!

כל כך טובה ואוהבת

תמיד שמרת על כולנו.

בת 62 פרשת כנפיים ועפת.

השארת חלל עצום בחיינו

וכאב נורא בליבנו!

נצורה תהיי עמנו לעד.

מאודי, הילדים, הנכדים, אחיותייך ואחייניך.