משה רייך

-

משה אהרון ("שטוזה") רייך

1952-2018

 

משה , בנם של סימה ויצחק ז"ל, נולד בחיפה ב: ד' טבת תש"ג, 22.12.52 . גדל ברמות רמז .

בשנת 1982 עבר ליובלים, ביחד עם אשתו יעל והיה ממקימי היישוב ( שלב א').

אבא למורן, עינב וארבל רייך ז"ל, סבא לגור, אלה ויובל.

נפטר בתאריך יג' אב תשע"ח, 25.7.2018 כתוצאה ממחלה אלימה.

למד בביה"ס הממלכתי דתי רמב"ם, בי"ס תל חי וכן בישיבה התיכונית בקרית שמואל.

היה חבר בתנועת בני עקיבא נווה שאנן חיפה ובהמשך התגייס לנח"ל עם גרעין "יחדיו" לקיבוץ טירת צבי.

במהלך שירותו הצבאי יצא לקורס מכ"ים וקצינים והיה לסמ"פ בהיאחזות "מצפה שלם". עם פרוץ מלחמת יום כיפור הצטרף לגדוד 66 של הצנחנים ואיתו גם לחם בסיני ומאוחר יותר גם במלחמת "שלום הגליל" בלבנון.

עם סיום מלחמת "יום כיפור" צורף רשמית לגדוד המילואים של הצנחנים בו שימש כקצין מבצעים עד שחרורו משירות מילואים בדרגת רס"ן.

היה בעל תואר מהנדס תעשייה וניהול מהטכניון. במקביל ללימודיו שיחק בנבחרת הכדורסל של הטכניון, בנבחרת אליצור חיפה ובהמשך גם בליגת היישובים של משגב.

עבד כמהנדס תעשיה וניהול בתפקידים ובמקומות מגוונים כגון: דלתא, עלית, היה מנהל המפעל לסכיני גילוח "פרמה שרפ" בנצרת עלית, מנכ"ל מפעל התחמושת הקלה של תע"ש וכן מנכ"ל קליל.

החל משנת 2000 היה בעל חברת ייעוץ "רייך יועצים בע"מ" ושימש כיועץ במגוון חברות ומפעלים כגון – רפא"ל, תנובה, מאפיית לחמים, רשת "קפה קפה", לחם"ברמן", נקניקי טירת צבי, עוף טוב, שטראוס ועוד.

כמו כן ייעץ בתהליכי ייעול בהקמת בית המלון "פארק פלאז'ה" בלונדון, שם גם הוביל פיתוח ושימוש בתכנה ייחודית למעקב אחר ביצועים. שימש גם כיועץ בבניית מתחם מגורים באפריקה, פיתוח שוק בסין ועוד.

התנדבות - שימש כדירקטור מתנדב בחברה הכלכלית של המוא"ז משגב, כיהן כנציג הורים שכולים בוועדה לתכנון והקמה של היכל הזיכרון בהר הרצל, יזם וקידם ביחד עם יעל אשתו, את הקמת חדר ההנצחה לחללי מערכת הביטחון ממוא"ז משגב וכן פעל ביובלים בוועדות שונות ובוועד הישוב.

לאחר נפילת בנו ארבל, במבצע "נהר הפרא " בעזה, הקדיש זמן רב, ביחד עם יעל, להקמת מפעלי הנצחה לזכרו – "מצפה ארבל" ע"י קיבוץ רביד, "גבעת ארבל" ושביל נופי ביובלים, "עין בלה" ליד הישוב יעד  (תמיכה בחברים של ארבל שיזמו את ההנצחה), ליגת יישובי משגב בכדורסל ע"ש ארבל, "מזריחה לשקיעה " ( מסע רגלי ממצפה ארבל לגבעת ארבל ביום ההולדת של ארבל ) עזר לחברים של ארבל יוזמי הרעיון, מסע אופניים "מים אל ים " לזכר ארבל ( עזרה ליוזמים והמארגנים של ההנצחה ), גיוס תרומות לגדס"ר גבעתי ועוד.

משה היה בן מסור להוריו, איש משפחה , בעל ואבא אוהב וחם לאשתו, ילדיו ונכדיו, חבר טוב המוקף תמיד בחברים רבים ההולכים אחריו. היה אדם כריזמטי, סוחף, חכם ובעל מחשבה חדה ולא שגרתית (חשיבה מחוץ לקופסא).

הותיר חלל גדול, כאב וגעגוע, חסרונו מורגש בכל רגע ורגע.


יהי זכרו ברוך.